2018 Washington Youth Soccer Presidents Cup
Team Schedules - GU16 Division 2
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2018presidentscup1.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=4D73E501-F09C-4B86-B9D1-04B43BA30769&tournamentguid=72CF3904-7885-4D9D-95D5-B1BA021692F6&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D E      




Advancing to Next Round: top 1 place team(s) from each Bracket and 3 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : KU G02 Green333312 4  19  19 
 A3 : Crossfire Select G02 Reimbold03317 2  4  11 
 A4 : MIFC GU16 Thunder - Sandwith01315 1  0  7 
 A2 : GS Surf G02 C31004 1  -4  2 
 A5 : Newport FC G0200000 0  -19  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Eastside FC G02 White B313310 3  13  15 
 B4 : Pilchuck Soccer Alliance - GU1601337 2  6  12 
 B3 : NSC Velocity G02 Green31307 2  10  12 
 B2 : Snohomish United G02 Red B03104 1  -7  6 
 B5 : Irish Soccer Club - GU1600000 0  -22  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C4 : Rush Select G02 A333110 3  3  6 
 C1 : Eastside FC G02 Blue C03339 3  4  8 
 C5 : Seattle United NE G02 Blue30036 2  -1  5 
 C3 : 3RSC G02 RCL Green10012 0  -3  2 
 C2 : Harbor Premier G02 White B10001 0  -3  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : Spokane Sounders G02B331310 3  13  14 
 D3 : Seattle United SH G02 Blue331310 3  8  9 
 D4 : Crossfire Select G02 Miller03306 2  0  7 
 D2 : Blackhills FC G02 Red B30003 1  -10  4 
 D5 : Rush Select G02 Nero B00000 0  -11  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- E 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 E1 : PacNW G02 White C313310 3  4  7 
 E2 : Whatcom FC Rangers - G02 Blue01304 1  -1  10 
 E3 : Seattle United South G02 Blue03003 1  -3  7 

Bracket - Saturday, April 14, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413573  Glacier Peak High School  11:00 AM  Stdm B2 vs B3Snohomish United G02 Red B 0 vs.NSC Velocity G02 Green4
 413584  Archbishop Murphy High School  12:30 PM  stdm C4 vs C1Rush Select G02 A 1 vs.Eastside FC G02 Blue C0
 413574  Marysville Pilchuck HS  01:30 PM  1 B4 vs B1Pilchuck Soccer Alliance - GU16 1 vs.Eastside FC G02 White B2
 413583  Gig Harbor High School  04:30 PM  1 C2 vs C3Harbor Premier G02 White B 0 vs.3RSC G02 RCL Green0

Bracket - Sunday, April 15, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413576  Preston Park  11:00 AM  1 B1 vs B3Eastside FC G02 White B 1 vs.NSC Velocity G02 Green1
 413575  Kasch Park Sports Complex  11:00 AM  3 B5 vs B2Irish Soccer Club - GU16 2 vs.Snohomish United G02 Red B3
 413586  Preston Park  11:00 AM  2 C1 vs C3Eastside FC G02 Blue C 3 vs.3RSC G02 RCL Green1
 413566  Petrovitsky Park  01:00 PM  1 A1 vs A3KU G02 Green 4 vs.Crossfire Select G02 Reimbold0
 413565  Newport Hills Park  01:00 PM  1 A5 vs A2Newport FC G02 0 vs.GS Surf G02 C1
 413595  Archbishop Murphy High School  02:30 PM  stdm D5 vs D2Rush Select G02 Nero B 2 vs.Blackhills FC G02 Red B3

Bracket - Wednesday, April 18, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413603  Starfire Complex  08:00 PM  3 E1 vs E3PacNW G02 White C 1 vs.Seattle United South G02 Blue0

Bracket - Friday, April 20, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413564  Islander Middle School  07:20 PM  MS A4 vs A1MIFC GU16 Thunder - Sandwith 0 vs.KU G02 Green3

Bracket - Saturday, April 21, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413599  Shoreline Center  09:30 AM  A D3 vs D5Seattle United SH G02 Blue 4 vs.Rush Select G02 Nero B0
 413579  Canyon Park Junior High  11:00 AM  1 B3 vs B5NSC Velocity G02 Green 7 vs.Irish Soccer Club - GU160
 413569  Marymoor Park  12:00 PM  2 A3 vs A5Crossfire Select G02 Reimbold 6 vs.Newport FC G020
 413589  Southridge SC  12:15 PM  SR6 C3 vs C53RSC G02 RCL Green 0 vs.Seattle United NE G02 Blue1
 413588  Peninsula High School  01:45 PM  1 C2 vs C4Harbor Premier G02 White B 2 vs.Rush Select G02 A3
 413594  Marymoor Park  04:00 PM  2 D4 vs D1Crossfire Select G02 Miller 1 vs.Spokane Sounders G02B2
 413601  Phillips 66 Soccer Park  04:00 PM  01 E2 vs E3Whatcom FC Rangers - G02 Blue 3 vs.Seattle United South G02 Blue4

Bracket - Sunday, April 22, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413568  North Creek High School  09:00 AM  1 A2 vs A4GS Surf G02 C 1 vs.MIFC GU16 Thunder - Sandwith1
 413572  Kasch Park Sports Complex  10:00 AM  2 B5 vs B1Irish Soccer Club - GU16 0 vs.Eastside FC G02 White B8
 413592  Archbishop Murphy High School  10:00 AM  stdm D5 vs D1Rush Select G02 Nero B 0 vs.Spokane Sounders G02B5
 413562  Newport Hills Park  01:00 PM  1 A5 vs A1Newport FC G02 0 vs.KU G02 Green9
 413598  Capital High School Turf  01:00 PM  1 D2 vs D4Blackhills FC G02 Red B 1 vs.Crossfire Select G02 Miller3
 413578  Valley View MS  03:00 PM  1 B2 vs B4Snohomish United G02 Red B 3 vs.Pilchuck Soccer Alliance - GU163
 413587  Kasch Park Sports Complex  03:00 PM  2 C4 vs C5Rush Select G02 A 1 vs.Seattle United NE G02 Blue0
 413605  Phillips 66 Soccer Park  04:00 PM  01 E2 vs E1Whatcom FC Rangers - G02 Blue 1 vs.PacNW G02 White C1

Bracket - Monday, April 23, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413593  Regional Athletic Complex  07:00 PM  1 D2 vs D3Blackhills FC G02 Red B 0 vs.Seattle United SH G02 Blue2

Bracket - Tuesday, April 24, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413600  Starfire Complex  07:00 PM  3 E3 vs E1Seattle United South G02 Blue 0 vs.PacNW G02 White C2

Bracket - Saturday, April 28, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413563  Canyon Park Junior High  11:00 AM  1 A2 vs A3GS Surf G02 C 0 vs.Crossfire Select G02 Reimbold2
 413577  Marysville Getchell High  11:00 AM  1 B4 vs B5Pilchuck Soccer Alliance - GU16 7 vs.Irish Soccer Club - GU161
 413597  Marymoor Park  11:00 AM  1 D4 vs D5Crossfire Select G02 Miller 2 vs.Rush Select G02 Nero B1
 413582  Ingraham High School  12:00 PM  S C5 vs C1Seattle United NE G02 Blue 2 vs.Eastside FC G02 Blue C4
 413596  Spokane Shadow Soccer Complex  02:00 PM  2 D1 vs D3Spokane Sounders G02B 0 vs.Seattle United SH G02 Blue0
 413604  Georgetown  04:15 PM  1 E3 vs E2Seattle United South G02 Blue 3 vs.Whatcom FC Rangers - G02 Blue4
 413567  Islander Middle School  06:30 PM  MS A4 vs A5MIFC GU16 Thunder - Sandwith 3 vs.Newport FC G020

Bracket - Sunday, April 29, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 413580  Preston Park  11:00 AM  2 C1 vs C2Eastside FC G02 Blue C 1 vs.Harbor Premier G02 White B0
 413560  Petrovitsky Park  01:00 PM  1 A1 vs A2KU G02 Green 3 vs.GS Surf G02 C0
 413570  Preston Park  01:00 PM  1 B1 vs B2Eastside FC G02 White B 4 vs.Snohomish United G02 Red B0
 413571  Woodinville Sports Field  01:00 PM  1 B3 vs B4NSC Velocity G02 Green 0 vs.Pilchuck Soccer Alliance - GU161
 413581  Southridge SC  02:00 PM  SR6 C3 vs C43RSC G02 RCL Green 1 vs.Rush Select G02 A1
 413590  Spokane Shadow Soccer Complex  02:00 PM  1 D1 vs D2Spokane Sounders G02B 7 vs.Blackhills FC G02 Red B0
 413585  Ingraham High School  02:30 PM  S C5 vs C2Seattle United NE G02 Blue 2 vs.Harbor Premier G02 White B1
 413591  Ingraham High School  02:30 PM  N D3 vs D4Seattle United SH G02 Blue 3 vs.Crossfire Select G02 Miller1
 413561  Marymoor Park  03:00 PM  1 A3 vs A4Crossfire Select G02 Reimbold 3 vs.MIFC GU16 Thunder - Sandwith3
 413602  Starfire Sports Complex TBD   --    --  E1 vs E2PacNW G02 White C 3 vs.Whatcom FC Rangers - G02 Blue2

Quarter Final - Friday, May 04, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 209140  Spokane Shadow Soccer Complex  05:30 PM  4 Spokane Sounders G02B 7 vs.PacNW G02 White C0

Quarter Final - Sunday, May 06, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 209141  TBD   --    --  Eastside FC G02 White B 1 vs.Eastside FC G02 Blue C0
 209139  Petrovitsky Park  04:00 PM  1 KU G02 Green 5 vs.Eastside FC G02 Blue C0
 209142  Kasch Park Sports Complex  04:00 PM  3 Rush Select G02 A 2 vs.Crossfire Select G02 Reimbold0

Semi-Final - Saturday, May 12, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 208999  Starfire Sports Complex  01:00 PM  4 KU G02 Green 1 vs.Spokane Sounders G02B0
 209000  Starfire Sports Complex  01:00 PM  3 Eastside FC G02 White B 2 vs.Rush Select G02 A0

Final - Sunday, May 13, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 208150  Starfire Sports Complex  09:45 AM  4 KU G02 Green 1 vs.Eastside FC G02 White B0






Affinity Sports Copyright 2018, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.