2018 Washington Youth Soccer Presidents Cup
Team Schedules - GU14 Division 2
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2018presidentscup1.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=03E7D367-3FDC-4E05-8866-F6369F9BD8A1&tournamentguid=72CF3904-7885-4D9D-95D5-B1BA021692F6&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 0 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A2 : SSC Shadow United G04333312 4  19  21 
 A1 : GS Surf G04 B33309 3  20  22 
 A5 : Seattle United West G04 Blue03036 2  -4  7 
 A4 : Whatcom FC Rangers - G04 Blue00303 1  -12  4 
 A3 : Rainier Valley Slammers00000 0  -23  4 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B2 : Bellevue United FC Robinson G04 - GU13313310 3  4  7 
 B5 : FME Fusion G04 - Poplawski30137 2  1  5 
 B4 : PacNW G04 White C03104 1  -1  6 
 B3 : Eastside FC G04 Blue C11114 0  0  5 
 B1 : Snohomish United G04 Black A10001 0  -4  3 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C1 : Washington Rush G04 Nero B333x9 3  17  19 
 C2 : Spokane Sounders G04B330x6 2  4  8 
 C4 : Harbor Premier G04 White B010x1 0  -6  1 
 C3 : Kitsap Alliance FC - G04 B010x1 0  -15  1 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D1 : 3RSC G04 RCL Black333x9 3  15  15 
 D2 : WPFC G04 Black B303x6 2  14  15 
 D3 : Blackhills FC G04 Black A003x3 1  -6  8 
 D4 : GS Surf G04 C000x0 0  -23  0 

Bracket - Thursday, March 22, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353648  Starfire Complex  06:40 PM  2 B4 vs B5PacNW G04 White C 1 vs.FME Fusion G04 - Poplawski2

Bracket - Saturday, March 24, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353653  Gig Harbor High School  12:30 PM  1 C4 vs C1Harbor Premier G04 White B 0 vs.Washington Rush G04 Nero B5
 353659  Canyon Park Junior High  01:00 PM  1 D4 vs D1GS Surf G04 C 0 vs.3RSC G04 RCL Black5
 353646  Fife High School  03:00 PM  1 B5 vs B2FME Fusion G04 - Poplawski 1 vs.Bellevue United FC Robinson G04 - GU132
 353636  Genesee Park and Playfield  03:15 PM  Up A5 vs A2Seattle United West G04 Blue 1 vs.SSC Shadow United G042
 353637  Inglemoor High School  04:30 PM  HS A1 vs A3GS Surf G04 B 8 vs.Rainier Valley Slammers0
 353660  WPFC Soccer Complex  06:00 PM  2 D2 vs D3WPFC G04 Black B 5 vs.Blackhills FC G04 Black A0
 353647  Snohomish High School  07:00 PM  Stdm B1 vs B3Snohomish United G04 Black A 1 vs.Eastside FC G04 Blue C1

Bracket - Sunday, March 25, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353654  Spokane Shadow Soccer Complex  10:00 AM  3 C2 vs C3Spokane Sounders G04B 5 vs.Kitsap Alliance FC - G04 B0
 353640  Game Farm Park  01:00 PM  W A3 vs A5Rainier Valley Slammers 2 vs.Seattle United West G04 Blue5
 353650  Preston Park  02:30 PM  1 B3 vs B5Eastside FC G04 Blue C 1 vs.FME Fusion G04 - Poplawski1

Bracket - Friday, March 30, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353652  Gordon Synthetic Turf Athletic Field  07:00 PM  Synt C3 vs C4Kitsap Alliance FC - G04 B 1 vs.Harbor Premier G04 White B1

Bracket - Friday, April 06, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353644  Wilburton Park  07:15 PM  1 B2 vs B3Bellevue United FC Robinson G04 - GU13 1 vs.Eastside FC G04 Blue C1

Bracket - Saturday, April 07, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353645  Newport Hills Park  09:00 AM  1 B4 vs B1PacNW G04 White C 3 vs.Snohomish United G04 Black A1
 353656  Spokane Shadow Soccer Complex  01:00 PM  1 C2 vs C4Spokane Sounders G04B 1 vs.Harbor Premier G04 White B0

Bracket - Saturday, April 14, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353639  Spokane Shadow Soccer Complex  12:00 PM  3 A2 vs A4SSC Shadow United G04 7 vs.Whatcom FC Rangers - G04 Blue0
 353657  Southridge SC  12:00 PM  SR5 D1 vs D23RSC G04 RCL Black 1 vs.WPFC G04 Black B0
 353643  Surprise Lake Middle School  03:00 PM  1 B5 vs B1FME Fusion G04 - Poplawski 1 vs.Snohomish United G04 Black A0
 353633  Roosevelt HS  05:30 PM  1 A5 vs A1Seattle United West G04 Blue 0 vs.GS Surf G04 B7

Bracket - Sunday, April 15, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353661  Southridge SC  11:30 AM  SR6 D1 vs D33RSC G04 RCL Black 9 vs.Blackhills FC G04 Black A0
 353634  Spokane Shadow Soccer Complex  01:00 PM  3 A2 vs A3SSC Shadow United G04 11 vs.Rainier Valley Slammers0
 353651  Kasch Park Sports Complex  01:00 PM  3 C1 vs C2Washington Rush G04 Nero B 4 vs.Spokane Sounders G04B2
 353635  Phillips 66 Soccer Park  04:00 PM  01 A4 vs A1Whatcom FC Rangers - G04 Blue 0 vs.GS Surf G04 B6

Bracket - Saturday, April 21, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353632  Game Farm Park  12:00 PM  W A3 vs A4Rainier Valley Slammers 2 vs.Whatcom FC Rangers - G04 Blue4
 353655  Kasch Park Sports Complex  12:00 PM  2 C1 vs C3Washington Rush G04 Nero B 10 vs.Kitsap Alliance FC - G04 B0
 353641  Kasch Park  12:30 PM  1 B1 vs B2Snohomish United G04 Black A 1 vs.Bellevue United FC Robinson G04 - GU132
 353631  Canyon Park Junior High  02:30 PM  1 A1 vs A2GS Surf G04 B 1 vs.SSC Shadow United G042
 353662  WPFC Soccer Complex  04:00 PM  4 D2 vs D4WPFC G04 Black B 12 vs.GS Surf G04 C0
 353642  Preston Park  04:30 PM  1 B3 vs B4Eastside FC G04 Blue C 2 vs.PacNW G04 White C2

Bracket - Sunday, April 22, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353658  Capital High School Turf  09:00 AM  1 D3 vs D4Blackhills FC G04 Black A 8 vs.GS Surf G04 C0
 353638  Bellingham High  10:00 AM  1 A4 vs A5Whatcom FC Rangers - G04 Blue 0 vs.Seattle United West G04 Blue1
 353649  Wilburton Park  05:30 PM  1 B2 vs B4Bellevue United FC Robinson G04 - GU13 2 vs.PacNW G04 White C0

Quarter Final - Saturday, April 28, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 208816  Cavelero Mid High School  10:30 AM  Soc Washington Rush G04 Nero B 0 vs.WPFC G04 Black B2
 208815  Wilburton Park  11:00 AM  1 Bellevue United FC Robinson G04 - GU13 5 vs.GS Surf G04 B4
 208814  Southridge SC  11:00 AM  SR6 3RSC G04 RCL Black 1 vs.Spokane Sounders G04B0
 208813  Spokane Shadow Soccer Complex  01:30 PM  3 SSC Shadow United G04 2 vs.FME Fusion G04 - Poplawski0

Semi-Final - Saturday, May 05, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 208781  Starfire Sports Complex  12:00 PM  3 SSC Shadow United G04 2 vs.3RSC G04 RCL Black1
 208782  Starfire Sports Complex  12:00 PM  4 Bellevue United FC Robinson G04 - GU13 1
- 4PK  
vs.WPFC G04 Black B1
- 2PK

Final - Sunday, May 06, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 208957  Starfire Sports Complex  01:45 PM  4 SSC Shadow United G04 1 vs.Bellevue United FC Robinson G04 - GU130






Affinity Sports Copyright 2018, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.